Brugte samme kilde til citatartikler 12 gange på én dag – benægter alligevel systematik

Ifølge en af Danmarks absolut mest populære nyhedssites er der ikke en systematik i måden, som den skriver sine såkaldte citatartikler på.

Danmarks 5. mest besøgte hjemmeside er Bold.dk, selv om nyhedssitet alene fokuserer på fodbold. En position der langt fra er gået ubemærket hen indenfor medieverdenen, hvor mere traditionelle medier med en længere historik, løbende kritiserer fodboldfolkene for systematisk at gøre brug af citathistorier. Det vil sige at referere fra andres arbejde, uden at betale for det.

Senest har diskussionen været oppe i forbindelse med TV2s Presselogen den 14. maj i år, hvor Bold.dk sammen med Tipsbladet kom under beskydning fra Hans Krabbe, chefredaktør på Midtjyllands Avis. Det for ifølge bladmanden konsekent at citere andre på en måde, så der kunne være tale om egentlig afskrift – endda i et meget voldsomt omfang.

Overfor Presselogen benægtede Bold.dks konstituerede chefredaktør Mikkel Nøhr, at hans arbejdsplads skulle gøre brug af ”systematisk og metodisk” i forhold til at skabe grundlaget for citatartikler.

Men som en undersøgelse af Bold.dks artikler, som Bjørknæs.dk har foretaget i perioden mellem den 15. og 24. maj af alle nyhedshistorier offentliggjort på fodboldsitet, synes det i høj grad at være tilfældet.

Her kan du læse mere om, hvad man må og ikke må, når der citeres fra andres artikler.

Få hurtig og nem adgang til artiklen

Vælg den type abonnement, der passer dig bedst – og få adgang til alle artikler, videoer og podcasts

Køb adgang

Allerede abonnement? Log ind her

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *