Samme Bold.dk-journalist offentliggjorde 12 citatartikler på 3½ time – kollega skrev 29 artikler på én dag

Det store antal citatartikler og den konstante strøm af dem kommer på trods af, at Danmarks 5. mest besøgte hjemmeside har afvist beskyldninger om lige præcis dét.

– Nej, vi har ikke sat brugen af citater på en måde, som er systematisk og metodisk.

Sådan kunne den korte udgave lyde af de udtalelser, som Bold.dks konstituerede chefredaktør Mikkel Nøhr kom med i Presselogen den 14. maj i år på TV2. Det efter angreb fra blandt andet Midtjyllands Avis chefredaktør Hans Krabbe om, at Danmarks 5. mest besøgte hjemmeside gjorde netop dét.

I forlængelse af Presselogen igangsatte vi på Bjørknæs.dk en analyse af, hvor udbredt brugen af de såkaldte citatartikler er på Bold.dk. Det vil sige artikler, som i høj grad baseres på citater, som gratis og uden mediernes forudgående viden, hentes herfra.

I alt har vi gennemgået 1.039 artikler fra maj måned i år der fastslår, at i runde tal 2/3 af Bold.dks artikler er citatartikler.

Men bag det tal gemmer der sig en fremgangsmåde, som i høj grad kan sidestilles med netop systematisk og metodisk brug af andres arbejde som grundlag for citatartikler.

Her kan du læse mere om, hvad man må og ikke må, når der citeres fra andres artikler.

Få hurtig og nem adgang til artiklen

Vælg den type abonnement, der passer dig bedst – og få adgang til alle artikler, videoer og podcasts

Køb adgang

Allerede abonnement? Log ind her

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *