Skandaleramt borgmester stopper pludseligt : Kan se frem til gyldent håndtryk i millionklassen

Den gyldne afsked med Aalborg Kommune skyldes til dels, at Aalborgs byråd i 2017 under Thomas Kastrup-Larsens ledelse, besluttede at give ham en markant lønforhøjelse.

– Jeg mangler ikke noget. Jeg synes, jeg får en god og rimelig løn.

Sådan lød det tilbage i 2017 fra Aalborgs borgmester Thomas Kastrup-Larsen, da han overfor statsmediet TV2 Nord kommenerede på, at Aalborgs byråd med ham i spidsen, netop havde besluttet at give markante lønforhøjelser. Ikke kun til borgmesteren selv, men også rådmændene i den nordjyske hovedstad.

En lønforhøjelse der nu på mange måder nu er guld værd for socialdemokraten, efter han i går offentliggjorde, at han til sommer stopper som borgmester.

Den forestående afsked med lokalpolitik kommer efter, at han de seneste måneder har været mål for en række markante afsløringer i forlængelse af skandalen om eventchefen Søren Thorst, der på skatteydernes regning har haft et særdeles iøjnefaldende forbrug af repræsentationskontoen, uanset om det fx har været i Nordjylland eller under mere eksotiske himmelstrøg som Sydkorea, at der er sket indtagelser af typisk store mængder fadøl.

Få hurtig og nem adgang til artiklen

Vælg den type abonnement, der passer dig bedst – og få adgang til alle artikler, videoer og podcasts

Køb adgang

Allerede abonnement? Log ind her

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *