Baggrund : Derfor bliver de gyldne håndtryk indenfor det offentlige større og større

Det bliver dyrere og dyrere for skatteyderne at skille sig af med ledende offentligt ansatte, hvilket der er en simpel forklaring på.

7.5 millioner kroner lød regningen på, da Region Midtjylland tidligere på ugen skilte sig af med sin lægefaglige direktør Claus Thomsen og hospitalsdirektør Poul Blaabjerg.

Det efter at vores bud, baseret på tidligere fratrædelsesgodtgørelser til medarbejdere på lignende løntrin i regionerne, lød på 6.3 millioner kroner.

Men ifølge en aktindsigt Bjørknæs.dk har opnået hos regionen i forbindelse med de tos afskedigelse, er der en simpel forklaring på, hvorfor de gyldne håndtryk var højere end forventningerne.

Få hurtig og nem adgang til artiklen

Vælg den type abonnement, der passer dig bedst – og få adgang til alle artikler, videoer og podcasts

Køb adgang

Allerede abonnement? Log ind her

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *