Selv om Kristian Jensen kun var ansat som regeringens specielle FN-udsending i få måneder, nåede han i dén grad at have et forbrug af rejser, der specielt i en coronatid, må anses for noget nær enestående.
Det trak i dén grad overskrifter sidste forår, da Kristian Jensen valgte at forlade Folketinget. Det efter en lang politisk karriere, hvor Venstremanden ikke kun havde siddet i Folketinget i mere end to årtier, men også havde haft forskellige regeringsposter i skiftende regeringer.
Afskeden med politik skete, fordi han i stedet tiltrådte en stilling som såkaldt særlig repræsentant for den danske regering ved FN. Det i bestræbelserne på at sikre Danmark en plads i Sikkerhedsrådet, næste gang der er valg til dette på mange måder afgørende internationale organ. Kristian Jensen holdt dog ikke længe som særlig repræsentant, da han i marts i år offentliggjorde, at han i stedet stod foran at tiltræde en stilling som direktør for den nyoprettede grønne miljøorganisation, Green Power Denmark.
Få hurtig og nem adgang til artiklen
Vælg den type abonnement, der passer dig bedst – og få adgang til alle artikler, videoer og podcasts
Allerede abonnement? Log ind her