Der er ikke nødvendigvis overensstemmelse mellem Enhedslistens politiske udmeldinger om CO2-udledninger og så fremgangsmåden, dets EU-spidskandidat udviser i praksis.
Mens Danmark var lukket ned i den forgangne forlængede weekend grundet pinse, var der anderledes aktivitet hos Enhedslisten. Det skyldtes at det stærkt venstreorienterede parti holdt sit årsmøde, hvor fokus ikke kun var på at opdatere sine politikker. Men også at finde kandidater til næste års valg til Europa Parlamentet, som Enhedslisten stiller op til for kun anden gang i dets historie.
Spidskandidaten blev den 68 årige Per Clausen, der fra talerstolen af Enhedslistens leder, Mai Villadsen, blev hyldet for konsekvent at udvise en stor grad af miljøbevidsthed.
Det på trods af, at Per Clausen, der efter en årrække som medlem af Folketinget aktuelt har rang af rådmand i Aalborg Kommune, langt fra altid vælger det miljømæssigt bedste transportmiddel.
Få hurtig og nem adgang til artiklen
Vælg den type abonnement, der passer dig bedst – og få adgang til alle artikler, videoer og podcasts
Allerede abonnement? Log ind her