De seneste måneder har vi haft held til at slå tilbage mod embedsmænd, som igen og igen gør brug af fremgangsmåder, Folketingets Ombudsmand ellers har fastslået er i strid med reglerne.
– Ombudsmanden behandler i øjeblikket flere klagesager om lovligheden af myndighedernes afslag på aktindsigt i grundlaget for tilbagekaldelserne.
Sådan lød en del af den pressemeddelelse, som Folketingets Ombudsmand udsendte tidligere på ugen. Det i forlængelse af, at en række medier uden held havde forsøgt at få aktindsigt i hvad det præcist var, der foregik da først og fremmest Statsministeriets departementschef Barbara Bertelsen fik tilbagekaldt en advarsel for sin andel af Minkskandalen.
Blandt de medier som ikke har fået udleveret ellers umiddelbart lovpligtige oplysninger er Bjørknæs.dk, der formentligt heller ikke er det eneste Pressenævns-tilmeldte medie, som embedsmænd hos blandt andet Statsministeriet har sendt fra videre til andre ministerier. Andre ministerier der har fortsat stolelegen, ved igen at sende henvendelserne videre til helt andre embedsmænd i andre ministerier og styrelser.
Skulle Folketingets Ombudsmand nå frem til at de seneste nægtelser er i strid med reglerne, skal medierne og andre interesserede dog ikke nødvendigvis forvente, at ministerierne vil følge hans henstillinger. Således har der siden Mette Frederiksens tiltræden i Statsministeriet tilsyneladende bredt sig en opfattelse blandt en række embedsmænd om, at det er noget nær frivilligt at følge udtalelserne fra Folketingets Ombudsmand.
Det på trods af at udtalelserne ellers ifølge den juridiske tradition kan sammenlignes med en Højesterets-dom indenfor den offentlige sektor, som efterfølgende uden videre følger indstillingerne – uanset om myndighederne er enige eller ej.
Fordi embedsmændene i først og fremmest ministerierne har anlagt en ny tilgang til Folketingets Ombudsmand, kan det være nødvendigt at gribe tingene an på en ny måde – hvilket de seneste måneder har haft en overraskende stor effekt.
Få hurtig og nem adgang til artiklen
Vælg den type abonnement, der passer dig bedst – og få adgang til alle artikler, videoer og podcasts
Allerede abonnement? Log ind her
