Advokater brugte 2½ måned på at fokusere på én ansat på vandværk : Pris 1.6 millioner skattekroner

Det blev en særdeles indbringende forretning for et advokatfirma med hovedkontor i København, at gennemgå forholdene på et kommunalt vestjysk vandværk.

Brugen af advokater til at undersøge betændte sager, har den seneste tid været under hårdt angreb fra såvel juridisk som politisk hold. Det eksempelvis i forbindelse med advokatundersøgelsen, der fjernede Jes Dorph-Petersen fra skærmen. Her modtog Yvonne Frederiksen fra Advokatfirmaet Norrbom Vinding skarp kritik fra Advokatnævnet for undersøgelsen, ligesom TV2s ledelse efterfølgende blev afsløret på en skjult optagelse fra mødet, hvor studieværten fik overbragt beskeden. Optagelserne fastslog nemlig, at der på en række punkter syntes afgørende forskelle på de officielle forklaringer omkring afskeden, til hvad TV2-toppen faktisk begrundede den med overfor værten.

Alligevel bruges advokatundersøgelser nu også i langt mindre profilerede sammenhænge, hvilket denne vinter eksempelvis har været tilfældet i forhold til et kommunalt vandværk. Det blev en dyr affærer for skatteyderne, selv om der i høj grad alene var tale om, at fokus blev rettet på én enkelt ansat.

Få hurtig og nem adgang til artiklen

Vælg den type abonnement, der passer dig bedst – og få adgang til alle artikler, videoer og podcasts

Køb adgang

Allerede abonnement? Log ind her

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *